18.07
sobota
Mława
I
08.08
sobota
Nidzica
II
15.08
sobota
Ełk
III
29.08
sobota
Brodnica
IV
05.09
sobota
Łódź
V
13.09
niedziela
Puławy
VI
20.09
niedziela
Józefów
VII
04.10
niedziela
Piaseczno
VIII
18.10
niedziela
Legionowo
IX
25.10
niedziela
?
X
Co warto zobaczyć?

To lubelskie miasto ma Wam wiele do zaoferowania. Koniecznie zaplanujcie zwiedzanie Puław.

Cmentarz parafialny we Włostowicach
Cmentarz rzymskokatolickiej parafii p.w. św. Józefa we Włostowicach należy do najstarszych w Polsce, a od 1986 roku zaliczany jest do obiektów zabytkowych. Nagrobki cmentarza włostowickiego należą do bardzo starych i pięknych dzieł sztuki sepulkralnej i chociaż brak tu nagrobków sygnowanych nazwiskami wielkich artystów, to warte są one szczególnej uwagi i pieczy. Należy je ocalić od zapomnienia, ustrzec przed dewastacją. Są one bowiem piękną pamiątką historyczną.

Kościół p.w. św. Józefa
Pierwsze wzmianki o kościele – kaplicy we WŁOSTOWICACH pochodzą z XV wieku od Jana Długosza, który pisał: „Wieś Włostowice, należąca do parafii Jaroszyn, ma swoją drewnianą kaplicę, do której proboszcz jaroszyński w niedziele i święta ze Mszą św. przeprawia się łódką przez Wisłę”. Wspomniana kaplica pw. Nawiedzenia NMP powstała w 1603 roku.

Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP
Już poza obrębem parku, na skarpie nad Wisłą, usytuowano kaplicę pałacową. Jest to najmłodsza z budowli wzniesionych przez księżną Izabelę i jej męża. Powstała w 1803 r. wg projektu Aignera, a inspiracją dla niej był rzymski Panteon. Kościół ma kształt przykrytej kopułą rotundy, do której wchodzi się przez koryncki sześciokolumnowy portyk. Nad drzwiami odczytamy napis: „POMNY NA WIARY I CNOTY UKOCHANEJ MATKI SWOJEY MARYI Z SIENIAWSKICH XSIĘŻNY W. R. ADAM KAZIMIERZ POŚWIĘCA” (litery „W.R.” oznaczają „wojewodziny ruskiej”). Wnętrze kościoła oświetla przeszklony otwór w kopule oraz okna nad galerią wspartą na 12 jońskich kolumnach. Ołtarz pochodzi z 2. poł. XX w.

Dawny Szpital św. Karola Boromeusza z bramą i murem
Położony w odległości 300 m od pałacu książąt Czartoryskich budynek wybudowano w 1843 roku na planie litery "L". Od frontu zdobi go portyk z kolumnami. Szpital funkcjonował w budynku jeszcze po wojnie, natomiast w latach 80tych został odbudowany.

Tarasy rampowe
Zabezpieczają skarpę przed jej obsuwaniem. Wykorzystano je dla stworzenia traktu komunikacyjnego znanego jako Diabelskie Schody. Ścieżka wije się po tarasach niczym serpentyna – stąd inna nazwa tego przejścia - Schody Serpentynowe. Najstarsza część schodów powstała w XVII w.

Wieża ciśnień
Usytuowana po lewej stronie dziedzińca pałacu książąt Czartoryskich. Została wzniesiona w roku 1897 w stylu rosyjskiego klasycyzmu. Wieża została włączona w system wodociągowy z XVII w., który zaopatrywał pałac w wodę.

Groty
Romantyzm kochał tajemne groty, mroczne ruiny, zagadkowe, budzące strach i ciekawość miejsca. Księżna Izabela nie mogła więc nie wykorzystać nadwiślańskich XVIII-wiecznych kopalni kamienia budowlanego. Uporządkowano je, strop wzmocniono kolumnami, a powstałe w ten sposób groty ozdobiono, wieszając gdzieniegdzie kobierce. Znajduje się tu również kaplica (na końcu korytarza), w której umieszczono rekonstrukcję ołtarza, przy którym być może składali przysięgę uczestnicy powstania styczniowego. Korytarze groty mają łącznie 140 m długości. Najwęższy ma niewiele ponad metr szerokości, najszerszy ponad trzy metry. Na zwiedzanie należy umówić się telefonicznie.

2019-05-15 POWRÓT
Partnerzy